2016. január 12.

Alattunk a föld

A minap Pósa Károly magyarkanizsai blogger, a Bácskai diárium blog írója világgá kürtölte, hogy egy véletlen beomlásnak köszönhetően megtalálták a városka alatt húzódó legendás alagutat. Mint később kiderült, jószándékú átverés volt az egész, annak bizonyítására, hogy milyen hiszékenyek vagyunk, s milyen könnyen, kritikátlanul osztogatunk mindenféle kelekótya álhírt, áltudományos álszenzációt a Facebook s más közösségi oldalak kínálkozó felületén... Terjedt is a hír, sebesen, osztogattuk nyakra-főre, örömmel. Közben a szerző leleplezte magát, s tudatta velünk, hogy csupán egy kísérlet alanyai voltunk...

Kár.

Kár, mert tudom, hogy minden kanizsai és volt kanizsai dobogó szívvel olvasta a felfedezésről szóló sorokat... Hiszékenységünk, gyermeki örömünk azonban nem naivitásunkból vagy felszínességünkből fakad, hanem kanizsai mivoltunkban gyökerezik...

Az 1960-as években az utcabeli gyerekcsapattal a Kőröspart alá (ahogy akkor mondtuk: a Kőrös alá) vonultunk, s ott, ahol a házak kertje lefutott a nyáreleji esőktől megtelt mocsárra, a partoldalban alagutat kezdtünk fúrni-kaparni. Apró, színes üvegek, porcelántörmelék került elő a földből - hisz kerti szeméttel és hulladékkal töltögették az ott lakók a partot, s ezek a csillogó semmik igazi kincsek voltak az óvodáskorú és kisiskolás kölykök szemében. Meg voltunk győződve róla, hogy a földben kincsek vannak, járatok, barlangok, s e meggyőződésünkben Bárány Béla bácsi sem ingatott meg bennünket, aki megelégelvén, hogy kerítését, kertjét aknázzuk éppen alá, vesszőt suhogtatva elhajtott bennünket, s egy-két kosárnyi földdel betemette ásatásunk helyszínét.

A kanizsaiak földje titkok őrzője. Nem itt nyugszik a hun Attila, nem itt ásták el a törökök a rabolt aranyat - mást rejt e föld. Sötét, elfeledett járatokat, ódon, dohos búvóhelyeket, melyeket sohasem találunk meg újra, de tudjuk, hogy egyszer a miénk volt, a miénk, kanizsaiaké, s ha szükség lesz rá, újra megnyílnak, hogy a zavaros időkből kivezessenek, levezessenek minket múltunkhoz, önmagunkhoz.


Nincs nagy történelmünk, nincsenek nagy történeteink, de ha van egy talpalatnyi földünk, amelyen megvethetjük a lábunkat, akkor talpunk alatt életre kel a talaj: titkos alagútjaink szerteszét futnak, behálózzák a világot, s tudjuk, semmi sem reménytelen, míg lépteink alatt meg-megdobbannak a föld e szent, legendás menedék-üregei, mintha a föld szíve dobogna fel hozzánk – az a hatalmas szív, amely egyszer majd magába rejt s eltakar.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése